Άλλη ?ία δράση του σχολείου ?ας πραγ?ατοποιήθηκε τη ?ευτέρα 12 ?εκε?βρίου 2016, η εκπαίδευση όλου του έ?ψυχου δυνα?ικού του σχολείου στην καρδιοαναπνευστική αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ)

. Η αρχή έγινε δύο χρόνια πριν. Ήταν η αρχή ?ιας σταθερής συνεργασίας ?ε την ο?άδα εθελοντών του ?ή?ου Τρικκαίων, τη συντονίστρια της δράσης γα την ΚΑΡΠΑ κ. Ελένη Πολύζου, αναισθησιολόγο και τον σταθερό συνεργάτη της κ. Αντώνη Μίγκα. Τη ?ευτέρα 12 ?εκε?βρίου οι νέοι ?αθητές ?ας έ?αθαν πώς να ?πορούν να σώσουν ?ια ζωή, αλλά και τα ...ξαναθυ?ήθηκαν κι οι παλιότεροι.

Φέτος είχα?ε και περισσότερους εκπαιδευτές. Στην ο?άδα των εθελοντών συ??ετείχαν η κ. Ελένη Μπέκα, ιατρός κι ο κ. Γιώργος Λατσάρας, Μουσικός.

Μετά από την επίδειξη ακολούθησε η πράξη. Πολλοί ήταν οι ενδιαφερό?ενοι?..

Στο δεύτερο ?έρος πραγ?ατοποιήθηκε επίδειξη του εκπαιδευτικού απινιδωτή από τον κ. Μίγκα, ο οποίος ?ας επεσή?ανε τη σπουδαιότητα της διατήρησης της ψυχραι?ίας ?ας και την εκτέλεση συγκεκρι?ένων ενεργειών, ?ε ιδιαίτερη έ?φαση την απο?άκρυνση του πλήθους από το θύ?α.

Η δράση ολοκληρώθηκε ?ε την ενότητα «Πρώτες βοήθειες για βρέφη και Παιδιά» και τις καθιερω?ένες ανα?νηστικές φωτογραφίες.

Κλείνοντας, θα θέλα?ε να τους ευχαριστήσου?ε θερ?ά και δη?όσια για την προσπάθειά τους αυτή και να επιση?άνου?ε πως φέτος για πρώτη φορά ?ετά από πρόταση και συντονισ?ό της κ. Πολύζου, η δράση αυτή εξαπλώθηκε και σε άλλα σχολεία φυλακών. Αυτή την εβδο?άδα θα γίνεται εκπαίδευση και στα Σ?Ε Κορυδαλλού, ?ιαβατών, Νιγρίτας, Χανίων, Ελεώνα, καθώς και σε Κασσαβέτεια και Κόρινθο (ανηλίκων). Η δράση είναι αφιερω?ένη στη ?νή?η του γιατρού ?η?ήτρη Βουρβαχάκη που ?ερικά χρόνια πριν σκοτώθηκε σε τροχαίο ενώ πήγαινε να κάνει εκπαίδευση σε ένα σχολείο της Κρήτης.