Πέμπτη 17 Νοεμβρίου 2022. Εδώ Σχολείο Φυλακών Τρικάλων.

Επετειακή εκδήλωση μνήμης για την εξέγερση του Πολυτεχνείου με επίσημη προσκεκλημενη τη ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.
Ευκαιρία για ένα πολιτειακό μάθημα, συζήτηση για τις βασικές αρχές και την ουσία της Δημοκρατίας.
Στη συνέχεια προβολή της ταινίας του Παντελή Βούλγαρη "Το χρονικό της δικτατορίας 1967-1974" .
Ψυχρός πόλεμος, πολιτική αστάθεια, αποστασίες, μυστικές υπηρεσίες, βασιλιάς, ΗΠΑ, CIA, Δικτατορία, βασανιστήρια, νεκροί, εξαφανίσεις, εξορίες, εξεγέρσεις, Νομική, Πολυτεχνειο, Κύπρος...
Και σήμερα; Συζήτηση και συμπέρασμα : Δυστυχως βάζουμε τη λέξη Δημοκρατία εντός εισαγωγικών και καταλήγουμε ότι είναι επιτακτική αναγκη να την επαναφέρουμε στην αλήθεια της. Όλοι μας . Από τα μικρά και καθημερινά , μέχρι τα μεγάλα και διεθνή.
Υπόσχεση; Να επιστρέψουμε σύντομα σε τέτοιου είδους σχολικές δράσεις, αυτή τη φορά με εισηγητές τους αλλοδαπούς εκπαιδευόμενους μας και θέμα συζήτησης την πολιτική κατάσταση στη χώρα τους.