2ο ΣΔΕ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (ΦΥΛΑΚΩΝ):
ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΟ – ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΜΕ ΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΤΗΣ κ. ΦΑΝΗΣ ΜΠΑΛΑΜΩΤΗ
Πάντα υπήρξε πεποίθηση μας ότι η πολυπολιτισμικότητα του σχολείου των Φυλακών αποτελεί ανεκτίμητο πλούτο και η διαπολιτισμική προσέγγιση της εκπαίδευσης , βασικό στόχο.
Με πολύ μεγάλη χαρά λοιπόν δεχτήκαμε την πρόταση συνεργασίας της κ. Φανής Μπαλαμώτη , (Φιλόλογος στο Μουσικό Σχολείο Τρικάλων, και Διδάκτωρ Κοινωνικής Ανθρωπολογίας του Παν/μίου του Birmingham) να αναλάβει –σε ώρες εκτός δικού της διδακτικού ωραρίου φυσικά – το συντονισμό ενός πολυεθνικού και λαογραφικού εργαστηρίου πολύμηνης διάρκειας, με στόχο την καταγραφή και την ανταλλαγή πολιτιστικών στοιχείων των χωρών καταγωγής των εκπαιδευομένων μας . Αντικείμενα: φαγητά , ενδυμασία , τραγούδια , μύθοι, τελετές και άλλα έθιμα που συνοδεύουν σημαντικές στιγμές της ανθρώπινης ύπαρξης (γέννηση, γάμος, τελετές ενηλικίωσης, θάνατος , εορτές κ.α) διαχρονικά και διαπολιτισμικά.
Προσδοκούμε ότι οι εκπαιδευόμενοι που αποτελούν αυτό το πολύ ενδιαφέρον μωσαϊκό του σχολείου μας, θα θυμηθούν τα έθιμα τις πατρίδας τους και θα μάθουν για τα έθιμα άλλων εθνοτήτων , θα εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους σε κοινωνικό και γεωγραφικό επίπεδο, θα μπορέσουν να αφηγηθούν, να γράψουν, να ερευνήσουν, να συνθέσουν υλικό, να δημιουργήσουν καλλιτεχνικά, να συνεργαστούν . Έτσι θα καλλιεργηθεί η ανοχή και ο σεβασμός στο διαφορετικό, η ενσυναίσθηση, η συνειδητοποίηση της αξίας της ομαδικότητας και της συνεργασίας, ενώ μπορεί να καταπολεμηθούν οι στερεοτυπικές και ρατσιστικές αντιλήψεις.
Πάνω από όλα όμως βασικός στόχος είναι να συνειδητοποιήσουν ότι δεν υπάρχουν μόνον διαφορές. Υπάρχουν και τα κοινά στοιχεία , δηλαδή το κοινό ανθρώπινο υπόβαθρο, καθώς ο τρόπος που κάθε εθνική ομάδα περιβάλλει τις μεγάλες στιγμές της ζωής, ανταποκρίνεται σε κοινές ανθρώπινες ανάγκες.
Με το πέρας του προγράμματος ενδέχεται να δημιουργηθεί μια έντυπη έκδοση με το παραπάνω υλικό
Πάντως, μέσα στον πλούτο που έχουμε αποκτήσει από αυτά που μαθαίνουμε στις λίγες συναντήσεις που είχαμε μέχρι τώρα, είναι και το χαμόγελο στο πρόσωπο των κρατούμενων όταν μιλάνε για την πατρίδα τους , βλέπουν φωτογραφίες και βίντεο και γυρνάνε πίσω στην παιδική ηλικία για να θυμηθούν.
Εκπαιδευτικοί και εκπαιδευόμενοι του 2ου ΣΔΕ Τρικάλων ευχαριστούμε από καρδιάς την Φανή Μπαλαμώτη για την εθελοντική της προσφορά και την τεράστια διάθεση να προσφέρει στο ιδιαίτερο σχολείο μας.
Προσωπικά όμως την ευχαριστώ και για ένα άλλο λόγο : για την πολύ όμορφη εμπειρία της συνδιδασκαλίας και το συναίσθημα να μοιράζεσαι τον ενθουσιασμό για πράγματα που αγαπάς.