ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΙΕΙΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΤΟ 2ο ΣΔΕ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Φυλακών)

Την Τετάρτη 5/4/2023, στα πλαίσια του σχεδίου δράσης « Διατροφή και υγεία » που διεξάγεται καθόλη τη διάρκεια του σχολ. έτους στο 2ο ΣΔΕ Τρικάλων, επισκέφθηκαν το σχολείο η διαιτολόγος-διατροφολόγος Γλυκερία Παπαγιαννοπούλου και η φοιτήτρια διαιτολογίας Αναστασία Παυλοπούλου. Ανέπτυξαν με κατανοητό τρόπο διάφορα θέματα που συνδέονται με την διατροφή και την υγεία και ενδιαφέρουν άμεσα τους εκπαιδευόμενους, όπως η παχυσαρκία ως διατροφική διαταραχή και τα οφέλη της Μεσογειακής διατροφής και της σωματικής άσκησης για την υγεία. Οι εκπαιδευόμενοι έδειξαν ενδιαφέρον και συμμετείχαν στη συζήτηση που ακολούθησε, ενώ η κυρία Παπαγιαννοπούλου απάντησε σε ερωτήσεις εκπαιδευόμενων και εκπαιδευτών. Μέσα από τη σημερινή παρέμβαση, οι εκπαιδευόμενοι: - εμπλούτισαν τις γνώσεις τους σχετικά με την έννοια «υγιεινή διατροφή» μέσα από τη μεσογειακή πυραμίδα, - ενημερώθηκαν για τη σημασία της σωστής άσκησης σε συνδυασμό με την υγιεινή διατροφή και - συζήτησαν για τις αιτίες και τις αρνητικές επιπτώσεις της παχυσαρκίας στην υγεία, με στόχο να αλλάξουν τις λανθασμένες διατροφικές τους συνήθειες. Το 2ο ΣΔΕ Τρικάλων ευχαριστεί θερμά τη διατροφολόγο κ. Γυκερία Παπαγιαννοπούλου και την κ. Αναστασία Παυλοπούλου για την εξαιρετικά ωφέλιμη παρουσίαση τους καθώς και για την εποικοδομητική συζήτηση που ακολούθησε , στηρίζοντας την προσπάθεια του σχολείου να προάγει την αλλαγή τρόπου ζωής με στόχο τη βελτίωση της ποιότητας της.