ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΝΩΝΟΥΝ

Τελευταία ημέρα του 2ου ΣΔΕ Τρικάλων πριν από τις διακοπές του Πάσχα. Συγκέντρωση στην όμορφη αυλή του σχολείου και συζήτηση σχετικά με τις ομοιότητες και τις διαφορές των εθίμων, της λατρείας και της νηστείας στις θρησκειες των εκπαιδευομένων μας. Παρών όπως κάθε χρόνο, ο εφημέριος της ενορίας , πατήρ Γεώργιος Μούτος, ή αλλιώς ο αγαπητός μας παπα- Γιώργης, στον οποίο οι εκπαιδευόμενοι χάρισαν κάποιες από τις πασχαλινές λαμπάδες που κατασκέύασαν για την ενορία της περιοχής. Τον ευχαριστούμε θερμά που δέχτηκε και φέτος την πρόσκληση μας καθώς και για τα όμορφα λόγια για την αξία της αγάπης και της συμφιλίωσης που απηύθυνε σε όλους μας, εκπαιδευτικούς και κρατούμενους, εν όψει του εορτασμού του Πάσχα. Ιδιαίτερη στιγμή ήταν όταν ο παπα- Γιώργης έψαλλε μαζί με τους συναδέλφους του σχολείου Λιόντου Ευαγγελία και Σανίδα Νίκολαο το "Κύριε εκέκραξα προς Σε" σε ήχο πλ. α'. Εκ μέρους εκπαιδευομένων και εκπαιδευτικών του 2ου ΣΔΕ Τρικάλων : "ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ (όπως την εννοεί ο καθένας) ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!"