ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑΣ ΣΤΟ 2Ο ΣΔΕ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (ΦΥΛΑΚΩΝ)

Στόχος και προτεραιότητα του 2ου ΣΔΕ Τρικάλων είναι να δίνει ιδέες και να ανοίγει νέους δρόμους για την επαγγελματική αποκατάσταση των μαθητών και η μελισσοκομική τέχνη αποτελεί εναλλακτική διέξοδο καθώς είναι ένα δυναμικό επάγγελμα του πρωτογενούς τομέα, ο οποίος αποτελεί πηγή εισοδήματος για μεγάλο τμήμα του παγκόσμιου πληθυσμού και η σχέση του με την ανάπτυξη είναι άρρηκτη και διαχρονική.

Την Τετάρτη, λοιπόν, 4/5/2023, στα πλαίσια του μαθήματος «Περιβαλλοντολογική Εκπαίδευση» που διεξάγεται καθ’ όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους στο 2ο ΣΔΕ Τρικάλων, και κατόπιν πρόσκλησης της εκπαιδεύτριας, κυρίας Παπακωνσταντίνου Γεωργίας, επισκέφθηκε το σχολείο μας, ο μελισσοκόμος και μέλος του Συλλόγου Μελισσοκόμων Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας, κύριος Ανδρώνης Κωνσταντίνος. Ο κύριος Ανδρώνης σε συνεργασία με την κυρία Παπακωνσταντίνου, παρουσίασαν με κατανοητό τρόπο τις εργασίες που απαιτεί η ενασχόληση με το επάγγελμα του μελισσοκόμου, κυρίως όσα έχουν σχέση με την εξαγωγή του μελιού και των υπόλοιπων προϊόντων της μέλισσας καθώς και την φροντίδα των κυψελών, των μελισσών και γενικότερα ενός μελισσιού.

Η παρουσίαση είχε βιωματικό χαρακτήρα καθώς ο κύριος Ανδρώνης είχε την ευγενική διάθεση να φέρει μαζί του μία πραγματική κυψέλη και τα απαραίτητα εργαλεία ενός μελισσοκόμου. Έτσι οι εκπαιδευόμενοι είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά μια ολοκληρωμένη κυψέλη με όλα τα μέρη που την αποτελούν, καθώς και να μάθουν για τον τρόπο χρήσης των μελισσοκομικών εργαλείων. Έδειξαν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και συμμετείχαν στην συζήτηση που ακολούθησε, ενώ ο κύριος Ανδρώνης απάντησε σε ερωτήσεις εκπαιδευόμενων και εκπαιδευτών.

Στη δράση συμμετείχε και η σύμβουλος σταδιοδρομίας του σχολείου μας, κυρία Λιόντου Ευαγγελία η οποία παρουσίασε το επαγγελματικό περίγραμμα, (οικονομικά στοιχεία θέματα που σχετίζονται με την διαδικασία εκπαίδευσης της μελισσοκομικής τέχνης, προαπαιτούμενα προσόντα και δεξιότητες, καθώς και τις απαιτούμενες διαδικασίες έναρξης της δραστηριότητας).

Το 2ο ΣΔΕ Τρικάλων ευχαριστεί θερμά τον μελισσοκόμο κ. Ανδρώνη Κωνσταντίνο για την εξαιρετικά ωφέλιμη παρουσίαση του καθώς και για την εποικοδομητική συζήτηση που ακολούθησε, στηρίζοντας την προσπάθεια του σχολείου να προάγει την επανένταξη των μαθητών στην αγορά εργασίας με στόχο την βελτίωση της ποιότητας ζωής τους.