ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ 2ο ΣΔΕ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Θεωρώντας πολύ θετικό στοιχείο το ενδιαφέρον των κρατουμένων αλλά και των μαθητών του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας να συμμετέχουν στη Λέσχη Ανάγνωσης, πήραμε την πρωτοβουλία για την υλοποίηση ενός εργαστηρίου Δημιουργικής Γραφής. Έχοντας την τύχη να βρισκόμαστε στην ίδια πόλη με το συγγραφέα και δάσκαλο Δημιουργικής Γραφής κ. Νίκο Μάντζιο, ο οποίος μάλιστα είχε εκφράσει και νωρίτερα την πρόθεση του να υλοποιήσει εθελοντικά ένα τέτοιο εργαστήρι στο χώρο των φυλακών, επικοινωνήσαμε μαζί του και με πολλή χαρά οργανώσαμε την πρώτη μας συνάντηση, την Τετάρτη 23 Φεβρουαρίου 2022, στο χώρο της Βιβλιοθήκης της Φυλακής.

Είναι πολλά τα οφέλη που αποκομίζουν οι συμμετέχοντες σε τέτοιου είδους σεμινάρια , πόσο μάλλον οι έγκλειστοι μαθητές μας: ανάπτυξη γλώσσας κι έκφρασης, απόκτησης σημαντικού λεξιλογίου, συγκέντρωση και οργάνωση της σκέψης, καλλιέργεια της ήρεμης ακρόασης και ανταλλαγής απόψεων, ανάπτυξη φαντασίας και δημιουργικότητας, χαρά και ικανοποίηση της δημιουργίας, λύτρωση από ψυχικά βάρη (βάλσαμο ψυχής).
Ευχαριστούμε από καρδιάς τον Νίκο Μάντζιο για την εθελοντική προσφορά του και τη συγκινητική του διάθεση να βοηθήσει το έργο μας. Ευχαριστούμε επίσης την κ. Λύτσιου, Διευθύντρια των Φυλακών Τρικάλων, που κάθε φορά διευκολύνει και στηρίζει τις δράσεις μας.