ΟΙ «ΚΛΕΦΤΕΣ» ΣΤΟ 2ο ΣΔΕ ΤΡΙΚΑΛΩΝ
kleftes1

Στην Κλέφτική ζωή και τη συμβολή των Κλεφτών στον Αγώνα της Ελληνικής Ανεξαρτησίας ήταν εστιασμένη η επετειακή εκδήλωση του Σχολείου των Φυλακών Τρικάλων, που έλαβε χώρα την Πέμπτη 24 Μαρτίου, στο χώρο του ΣΔΕ.

Μέρες πριν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου προετοίμαζαν τους εκπαιδευόμενους γι’ αυτή τη θεματική : Η εκπαιδεύτρια Ελληνικής Γλώσσας Αναστασία Ζιούρκα με το περιεχόμενο των κλέφτικων τραγουδιών, η Εκπαιδεύτρια Αισθητικής Αγωγής Γεωργία Λύτρα με σχετικούς πίνακες ζωγραφικής, ενώ η εκπαιδεύτρια Σιώκα Παρασκευή, με το χορό των κλέφτικων τραγουδιών ως έκφραση επικοινωνίας, ομαδικότητας , θάρρους και αψηφισιάς του θανάτου.

kleftes3

Την ημέρα της εκδήλωσης ήταν βέβαια κάπως ιδιαίτερες οι συνθήκες, καθώς τόσο η Διευθύντρια Μαρία Μουτσάκη που έκανε μια μικρή εισαγωγή περί του πολιτικού ευρωπαϊκού πλαισίου μέσα στο οποίο γεννήθηκε η Επανάσταση, όσο και ο προσκεκλημένος του ΣΔΕ, ιστορικός, συγγραφέας και εκπαιδευτικός του 4ου Γ/σίου Τρικάλων , Κώστας Μιχαλάκης, που παρουσίασε και ανέπτυξε διεξοδικά στους κρατούμενους –μαθητές τα χαρακτηριστικά των Κλεφτών, τον τρόπο ζωής και την τεράστια συμβολή τους στην Επανάσταση, παρίσταντο διαδικτυακά, καθώς και οι δύο βρίσκονται σε ‘ καθεστώς’ ανάρρωσης από τον κορωνοϊό.

Οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί και οι εκπαιδευόμενοι όμως που ήταν παρόντες δια ζώσης, πραγματικά απόλαυσαν την εκδήλωση. Παρακολούθησαν, συζήτησαν , απήγγειλαν και φυσικά χόρεψαν.

Το τεχνικό μέρος της εκδήλωσης ανέλαβε ο εκπαιδευτικός Ανδρέας Μπούρλιας, ενώ το χορευτικό η Σιώκα Παρασκευή.

Ευχαριστούμε θερμά, για άλλη μια φορά τον Κώστα Μιχαλάκη που εμπλούτισε με τη διάθεση και τις γνώσεις του τη γιορτή μας και ευελπιστούμε πως την επόμενη φορά που θα βρεθούμε στον ίδιο χώρο, θα είμαστε όλοι δια ζώσης και θα μοιραστούμε από κοντά τις εμπειρίες μας.

kleftes2

Χρόνια πολλά σε όλους τους Έλληνες και σε όσους άλλους αγαπούν την χώρα μας!

200+1 χρόνια έχουν περάσει. Ας αναλογιστούμε όλοι –με τον τρόπο του ο καθένας- πως οφείλουμε να φανούμε αντάξιοι σε εκείνους που θυσιάστηκαν.