"ΑΣΚΗΣΗ -ΔΙΑΤΡΟΦΗ- ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ - DOPİNG" .
ΤΟ ΠΑΝ/ΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ ΣΤΟ 2οΣΔΕ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

doping1

Την Πέμπτη 19 Μαίου 2022 το 2ο ΣΔΕ Τρικάλων υποδέχτηκε με μεγάλη χαρά δύο καθηγητές του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Τον κ. Κουτεντάκη Γιάννη, ομότιμο καθηγητή και πρόεδρο του Εθνικού κέντρου «Η Άσκηση είναι Φάρμακο - Έλλάς, που για δεύτερη φορά επισκέφτηκε το σχολείο μας και τον κ. Βεσκούκη Αριστείδη, επίκουρο καθηγητή του τμήματος Διαιτολογίας και Διατροφολογίας.

doping2

Θέμα της παρουσίασης του κ Κουτεντάκη, ήταν οι λόγοι για τους οποίους η σωματική άσκηση είναι αναγκαία για τον ανθρώπινο οργανισμό. Εξηγήθηκαν οι τρόποι με τους οποίους προκύπτουν τα οφέλη της, ο συνδυασμός της με τη σωστή διατροφή, πολλά από τα προβλήματα της παχυσαρκίας, καθώς και το πώς ο καθένας από εμάς μπορεί να προσαρμόσει τη διάρκεια και τον τύπο της άσκησης και διατροφής ανάλογα με τις δυνατότητες και τις συνθήκες που ζει. Στη συνέχεια ο κ. Βεσκούκης παρουσίασε στους κρατούμενους – μαθητές του ΣΔΕ, πολλά από τα ζητήματα των τοξικών ουσιών, των αναβολικών και τις βραχυπρόθεσμες και μακροπρόθεσμες συνέπειες του doping στον ανθρώπινο οργανισμό.

doping3

Πολλές οι ερωτήσεις και μεγάλο το ενδιαφέρον εκ μέρους των κρατουμένων, πράγμα που μας έδωσε ιδιαίτερη ικανοποίηση. Τόσο για την ευκαιρία να έχουν μία επαφή με ακαδημαϊκούς δασκάλους, μελέτες και επιστημονικά πορίσματα , όσο και για τις πολύτιμες γνώσεις που απέκτησαν για τη ζωή τους από τις παρουσιάσεις των δύο καθηγητών.

Tους ευχαριστούμε θερμά και τους δύο για τη μεγάλη τους διάθεση να ενισχύσουν ποιοτικά και επιστημονικά το ρόλο του σχολείου μας.

doping4