ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΕΛΛΗΝΟΜΑΘΕΙΑΣ

ell1

Εδώ και αρκετά χρόνια, με πρωτοβουλία ανθρώπων που εργάστηκαν με ακούραστη διάθεση και όραμα, το 2ο ΣΔΕ Τρικάλων έχει αποκτήσει τη δυνατότητα να διενεργεί, ως εξεταστικό κέντρο, εξετάσεις πιστοποίησης επάρκειας της Ελληνομάθειας του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας του ΥΠΑΙΘ, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους κρατούμενους μαθητές, αφενός να αποκτήσουν ένα σημαντικό προσόν για την μετέπειτα «επανεκκίνηση» τους, αφετέρου να γνωρίσουν βαθύτερα και ουσιαστικότερα την Ελληνική Γλώσσα και ό, τι αυτή κομίζει.

ell2

Το χρονικό διάστημα 23-25 Μαϊου 2022 , διενεργήθηκαν οι γραπτές και προφορικές εξετάσεις στο χώρο του ΣΔΕ , εντός των Φυλακών Τρικάλων. Την προετοιμασία των υποψηφίων αλλοδαπών μαθητών μας είχε αναλάβει εδώ και καιρό η φιλόλογος του ΣΔΕ Ζιούρκα Αναστασία, ενώ οι προφορικές εξετάσεις πραγματοποιήθηκαν με την πολύτιμη συνδρομή ως εξωτερικών εξεταστών, των φιλολόγων και Εκπαιδευτριών Ενηλίκων, Χριστίνας Κολέτσιου και Μαίρης Σχημοπούλου

Ευχαριστούμε θερμά την πρόθυμη και άμεση ανταπόκριση τους , την πολύωρη εθελοντική προσφορά τους - πράγμα καθόλου αυτόνόητο στις μέρες μας- και την καθοριστική συμβολή τους στη διενέργεια της εξέτασης. Tην τεχνική υποστήριξη είχε αναλάβει όπως συνήθως ο εκπαιδευτικός του ΣΔΕ Ανδρέας Μπούρλιας.

Ευχαριστούμε επίσης για άλλη μια φορά το Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας που μας δίνει αυτή τη δυνατότητα, να προσφέρουμε στους κρατούμενους μαθητές μας μια δεύτερη ευκαιρία με πολύτιμα εφόδια.

ell3