ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

english

ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΑΝ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΣΤΟ 2ο ΣΔΕ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (ΦΥΛΑΚΩΝ) ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΕΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ UNICERT
‘Ενας από τους σημαντικότερους στόχους ενός Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας μέσα σε κατάστημα Κράτησης είναι η απόκτηση προσόντων κι εφοδίων από τους εκπαιδευόμενους κρατούμενους, που αφενός θα μετατρέψει το νεκρό χρονικό διάστημα κράτησης τους σε χρόνο γόνιμης απασχόλησης, αφετέρου θα ανοίξει κατά την επάνοδο τους στην κοινωνία νέους δρόμους και προοπτικές .

Θεωρώντας λοιπόν ότι η πιστοποίηση γνώσης των Αγγλικών είναι ένα απαραίτητο προσόν, απευθυνθήκαμε στην εταιρεία UNICERT Α.Ε, η οποία αφουγκράστηκε το αίτημα μας και αποφάσισε με μεγάλη προθυμία την χορήγηση υποτροφιών για τη διεξαγωγή εξετάσεων πιστοποίησης στο χώρο του ΣΔΕ, στις καθορισμένες ημερομηνίες εξετάσεων Μαϊου και Ιουνίου 2022, των πτυχίων ΡΤΕ (Pearson English International Certficate).
english4
Ευχαριστούμε τις καθηγήτριες Αγγλικής Γλώσσας του σχολείου μας Μανώλη Βασιλική και Ντελή Αθηνά για την επίπονη προετοιμασία των υποψηφίων στα πλαίσια της ενισχυτικής διδασκαλίας.

Πάνω απ' όλα όμως ευχαριστούμε θερμά το φορέα Πιστοποίησης UNICERT Α.Ε και ειδικότερα τον Πρόεδρο κ. Νικόλαο Νούλα , ( Νικόλαος Νούλας )ο οποίος , στα πλαίσια του κοινωνικού προσώπου της εταιρίας απέναντι σε ευάλωτες κοινωνικές ομάδες, ανταποκρίθηκε άμεσα στο αίτημα μας , δείχνοντας την έμπρακτη στήριξη του στο έργο μας. Ευχαριστούμε επίσης το τμήμα Αγγλικής Γλώσσας της UNICERT για τη συνεργασία και την προσφορά βοηθητικού υλικού κατά την προετοιμασία των υποψηφίων από τις εκπαιδεύτριες του ΣΔΕ.

Όσο δύσκολες κι αν είναι οι συνθήκες, είναι πραγματικά παρήγορο κι αισιόδοξο να βρίσκεις ανθρώπους με κοινωνικές ευαισθησίες που στηρίζουν έμπρακτα και καλύπτουν τα θεσμικά κενά.