ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΑΠΟΣΤΟΛΟ ΚΑΛΔΑΡΑ
ΑΠΟ ΤΟ 2ο ΣΔΕ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (ΦΥΛΑΚΩΝ) ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ
kaldaras1
Εκπαιδευτικοί του σχολείου φυλακών Τρικάλων , κρατούμενοι των φυλακών , και δεκαμελής ορχήστρα Μουσικών του Μουσικού Σχολείου Τρικάλων , σε άψογη συνεργασία παρουσίασαν στο κοινό , με αφορμή τα 100 χρόνια από τη γέννηση του Απόστολου Καλδάρα, ένα μικρό αφιέρωμα στο έργο και τη ζωή του σπουδαίου Τρικαλινού συνθέτη. Όλα αυτά συνέβησαν την Τετάρτη 29/6, εντός των "τειχών" της Φυλακής , παρόντος του Κώστα Καλδάρα που τίμησε την εκδήλωση με την παρουσία και τα συγκινητικά λόγια του.
Την εκδήλωση προλόγισε και παρουσίασε η Διευθύντρια του ΣΔΕ Μαρία Μουτσάκη.
kaldaras5
Το Α’ Μέρος ήταν αφιερωμένο στην παρουσίαση του έργου του σχολείου, με τους εκπαιδευτικούς Μπούρλια Ανδρέα, Παπακωνσταντίνου Γεωργία, Λύτρα Γεωργία, Ζιούρκα Αναστασία, Μανώλη Βίκη, Νασίκα Γιάννη, Σιώκα Βιβή και Αχιλλέα Παππά να παρουσιάζουν τις δράσεις και τα πρότζεκτ που πραγματοποιήθηκαν τη φετινή σχολική χρονιά. (Κήπος-Διατροφή, Εικαστικές Δημιουργίες, Φωτογραφία- Βίντεο, εθνικοί χοροί).
kaldaras2
Το Β’ μέρος ήταν αφιερωμένο στον Απόστολο Καλδάρα. Κρατούμενοι-μαθητές του ΣΔΕ έγραψαν κείμενα πάνω σε μουσική του Καλδάρα, δραματοποίησαν τραγούδια και αφηγήθηκαν τη ζωή του , παράλληλα με την εκτέλεση τραγουδιών του συνθέτη από ορχήστρα καθηγητών μουσικής του Μουσικού Σχολείου Τρικάλων.
kaldaras9
Την ορχήστρα αποτελούσαν οι:
1. Κουβέλας Γιώργος - τουμπελέκι-ντέφι
2. Κοφίνας Νίκος - κιθάρα
3. Πλακιάς Παρασκευάς- μπαγλαμά
4. Καρακαλπακίδης Γιάννης- ηλεκτρικό μπάσο,
5. Παππάς Γιώργος - ακορντεόν
6. Τσάτσας Νίκος- κιθάρα
7. Ζάντζας Αλέξανδρος- μπουζούκι
8. Ρέτος Γιώργος - μπουζούκι
9. Κιτσόπουλος Χρήστος- κλαρίνο-φλάουτο
10. Καραδήμας Αποστόλης- σαντούρι
kaldaras4
Ιδιαίτερα συγκινητική ήταν η στιγμή, που παραθέτουμε από διαδικτυακή ανάρτηση του Κώστα Καλδάρα, προϊόν της συνεργασίας του ΣΔΕ με το συγγραφέα και δάσκαλο Δημιουργικής Γραφής Νίκο Μάντζιο:
«Σήμερα το πρωί ήμουν στην ιδιαίτερη πατρίδα των γονιών μου στα Τρίκαλα, σε μια εκδήλωση του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας των Φυλακών. Έχουν γίνει και θα γίνουν ακόμη πολλές εκδηλώσεις για τον Απόστολο Καλδάρα. Η σημερινή όμως μου έκοψε την ανάσα. Όταν μαθητές από το Μουσικό Γυμνάσιο Τρικάλων αυτοσχεδίαζαν πάνω στο "Ένα τραγούδι απ' τ' Αλγέρι" με απίστευτη επιδεξιότητα και μαζί με τους υπέροχους ήχους των εγχόρδων διαβάζονταν αποσπάσματα από κείμενα κρατουμένων που αρχή τους είχαν: "Σαλπάρει το καράβι απαλά και με πάει..." Η συνέχεια εμπνευσμένη από τη ζωή και τα όνειρα των ίδιων των φυλακισμένων συνανθρώπων μας με συγκλόνισε, αφού δεν ήταν νησιά μαγικά, παραλίες ή αξιοθέατα ... ήταν το σπίτι τους, η οικογένεια, τα παιδιά τους, ήταν η καθημερινή ζωή όλων μας. Τόσο απλή και τόσο μακρυνή για κάποιους. Πολλά
συγχαρητήρια
σε όλους {..} αλλά προπαντός στους κρατουμένους που φύτεψαν μέσα μας δύναμη κι ελπίδα. Σας ευχαριστώ όλους και όλες απεριόριστα!»
kaldaras7
Το 2ο ΣΔΕ Τρικάλων ευχαριστεί θερμά τον Κώστα Καλδάρα, που διένυσε τόσα χιλιόμετρα για να παραστεί και να μοιραστεί μαζί μας αυτο το ίδιάιτερο αφιέρωμα, τον συγγραφέα Νίκο Μάντζιο που συμμετείχε ενεργά στην ημερίδα και την προετοιμασία της, το ΑΚΕΘ για την ευγενική χορηγία, το Δήμο Τρικκαίων για τη συνεργασία και το κατάστημα μουσικών οργάνων Γιώργου Αδάμου στην Καλαμπάκα για όλο τον μουσικό εξοπλισμό.
Ευχαριστεί επίσης την Bουλευτή Τρικάλων κ. Παπακώστα, την Αντιδήμαρχο Παιδείας κ. Λεβέντη, τους Αντιπεριφερειάρχες Περιφ. Ενότητας Τρικάλων κ. Νάτσινα και κ. Μπάρδα, τη Δ/ντρια Β/θμιας Εκπαίδευσης κ. Ξυνοπούλου, τον Δ/ντη Α/θμιας Εκπαίδευσης κ. Τρικάλη, τη Δ/ντρια του Μουσικού Σχολείου Τρικάλων κ. Λύτρα , την πρώην Διευθύντρια του ΣΔΕ κ. Χατζημάνου, τη Δ/ντρια του Καταστήματος Κράτησης κ. Λύτσιου, τον Αρχιφύλακα κ. Αλεστά, την Αστυνομική Δ/νση Τρικάλων, τους σωφρονιστικούς υπαλλήλους ( κυρίως τον υπάλληλο του σχολείου κ Λαζογιάννη), τον Ηλία Κ. , και όλους τους φίλους του σχολείου που τίμησαν τη γιορτή με την παρουσία και τα θερμά τους λόγια.
Τέλος ευχαριστεί από καρδιάς τους συμμετέχοντες μουσικούς του Μουσικού Σχολείου Τρικάλων για το συγκινητικό τρόπο με τον οποίο αγκάλιασαν την πρόταση του ΣΔΕ και παρουσίασαν μοναδικά τα τραγούδια του Απόστολου Καλδάρα, δίνοντας στους κρατούμενους μαθητές στιγμές χαράς κι αισιοδοξίας για να υπομείνουν το παρόν και να ελπίσουν σε ένα καλύτερο αύριο.
kaldaras8