"ΣΑΝ ΒΓΩ ΑΠ' ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΥΛΑΚΗ"

filakes 948x1024 599x275

Ακόμα μια πολύ ωραία έκπληξη, απόδειξη της πραγματικά αξιόλογης δουλειάς που γίνεται στο στο Σχολείο των φυλακών Τρικάλων.

Το βιβλίο “Σαν βγω απ’ αυτή τη φυλακή” περιλαμβάνει:

50 διηγήματα που επιλέχθηκαν ανάμεσα στις 424 συμμετοχές στον διαγωνισμό μικρής φόρμας που διοργάνωσαν οι εκδόσεις Γραφή, από την κριτική επιτροπή (Θανάσης Χειμωνάς, συγγραφέας, Γιώργος Πολυμενάκος, συγγραφέας, Νίκος Μάντζιος, δάσκαλος δημιουργικής γραφής – συγγραφέας).12 κείμενα των κρατουμένων – μαθητών του 2ου ΣΔΕ των Φυλακών – Τρικάλων

Σύμφωνα με τη Διευθύντρια του ΣΔΕ Μαρία Μουτσάκη, η συμμετοχή των κρατουμένων στην έκδοση αυτή, ήταν μια πρωτοβουλία του συγγραφέα Νίκου Μάντζιου στα πλαίσια του εργαστηρίου Δημιουργικής Γραφής που είχε ξεκινήσει από το Φεβρουάριο 2022 στο σχολείο των φυλακών.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες!

Την επόμενη εβδομάδα σε όλα τα βιβλιοπωλεία.

Eκδόσεις Γραφή

filakes 948x1024