Νέα & Ανακοινώσεις

ΕΠΙΛΟΓΗ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ, ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ

ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ, ΣΔΕ 2022-2023

Στο πλαίσιο της αναρτημένης ανακοίνωσης στην ιστοσελίδα του Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. με τίτλο «ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ (2ο Στάδιο) ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ, ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ, 2022-2023, ΤΗΣ ΠΡΑΞΗΣ ΣΔΕ, ΟΠΣ 5002546.», οι υποψήφιοι καλούνται να υποβάλουν αίτηση στη διεύθυνση https://mis.inedivim.gr  για τη συμμετοχή τους  στους πίνακες κατάταξης  και στη διαδικασία επιλογής και ανάθεσης έργου για τη σχολική χρονιά 2022-2023.

Η προθεσμία υποβολής ηλεκτρονικών αιτήσεων στη ορίζεται:από την Τρίτη 06/09/2022 (ώρα 10:00 π.μ) έως και την Τρίτη, 20/09/2022 (ώρα 10:00 π.μ.).

Ο σύνδεσμος της ανακοίνωσης είναι ο κάτωθι:  https://www.inedivim.gr

Επιπρόσθετα, οι οδηγίες υποβολής αιτήσεων ΣΔΕ επισυνάπτονται στα Σχετικά Αρχεία της ανακοίνωσης.

"ΣΑΝ ΒΓΩ ΑΠ' ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΥΛΑΚΗ"

filakes 948x1024 599x275

Ακόμα μια πολύ ωραία έκπληξη, απόδειξη της πραγματικά αξιόλογης δουλειάς που γίνεται στο στο Σχολείο των φυλακών Τρικάλων.

Το βιβλίο “Σαν βγω απ’ αυτή τη φυλακή” περιλαμβάνει:

50 διηγήματα που επιλέχθηκαν ανάμεσα στις 424 συμμετοχές στον διαγωνισμό μικρής φόρμας που διοργάνωσαν οι εκδόσεις Γραφή, από την κριτική επιτροπή (Θανάσης Χειμωνάς, συγγραφέας, Γιώργος Πολυμενάκος, συγγραφέας, Νίκος Μάντζιος, δάσκαλος δημιουργικής γραφής – συγγραφέας).12 κείμενα των κρατουμένων – μαθητών του 2ου ΣΔΕ των Φυλακών – Τρικάλων

Σύμφωνα με τη Διευθύντρια του ΣΔΕ Μαρία Μουτσάκη, η συμμετοχή των κρατουμένων στην έκδοση αυτή, ήταν μια πρωτοβουλία του συγγραφέα Νίκου Μάντζιου στα πλαίσια του εργαστηρίου Δημιουργικής Γραφής που είχε ξεκινήσει από το Φεβρουάριο 2022 στο σχολείο των φυλακών.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες!

Την επόμενη εβδομάδα σε όλα τα βιβλιοπωλεία.

Eκδόσεις Γραφή

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΑΠΟΣΤΟΛΟ ΚΑΛΔΑΡΑ
ΑΠΟ ΤΟ 2ο ΣΔΕ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (ΦΥΛΑΚΩΝ) ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ
kaldaras1
Εκπαιδευτικοί του σχολείου φυλακών Τρικάλων , κρατούμενοι των φυλακών , και δεκαμελής ορχήστρα Μουσικών του Μουσικού Σχολείου Τρικάλων , σε άψογη συνεργασία παρουσίασαν στο κοινό , με αφορμή τα 100 χρόνια από τη γέννηση του Απόστολου Καλδάρα, ένα μικρό αφιέρωμα στο έργο και τη ζωή του σπουδαίου Τρικαλινού συνθέτη. Όλα αυτά συνέβησαν την Τετάρτη 29/6, εντός των "τειχών" της Φυλακής , παρόντος του Κώστα Καλδάρα που τίμησε την εκδήλωση με την παρουσία και τα συγκινητικά λόγια του.
Την εκδήλωση προλόγισε και παρουσίασε η Διευθύντρια του ΣΔΕ Μαρία Μουτσάκη.

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

english

ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΑΝ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΣΤΟ 2ο ΣΔΕ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (ΦΥΛΑΚΩΝ) ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΕΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ UNICERT
‘Ενας από τους σημαντικότερους στόχους ενός Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας μέσα σε κατάστημα Κράτησης είναι η απόκτηση προσόντων κι εφοδίων από τους εκπαιδευόμενους κρατούμενους, που αφενός θα μετατρέψει το νεκρό χρονικό διάστημα κράτησης τους σε χρόνο γόνιμης απασχόλησης, αφετέρου θα ανοίξει κατά την επάνοδο τους στην κοινωνία νέους δρόμους και προοπτικές .

Θεωρώντας λοιπόν ότι η πιστοποίηση γνώσης των Αγγλικών είναι ένα απαραίτητο προσόν, απευθυνθήκαμε στην εταιρεία UNICERT Α.Ε, η οποία αφουγκράστηκε το αίτημα μας και αποφάσισε με μεγάλη προθυμία την χορήγηση υποτροφιών για τη διεξαγωγή εξετάσεων πιστοποίησης στο χώρο του ΣΔΕ, στις καθορισμένες ημερομηνίες εξετάσεων Μαϊου και Ιουνίου 2022, των πτυχίων ΡΤΕ (Pearson English International Certficate).